Leiame ühist tegevustes! Erinevad huvialad rikastavad
Koostöö ja ühised huvid mängivad olulist rolli meie tuleviku kujundamisel. Kui tihti me mõtleme selle peale, millist tulevikku soovime? Kuhu tahame jõuda? Küsime sama küsimuse kultuuririkkuse kohta: millised väärtusi ja tulemusi soovime hoida ja millised on meie tuleviku huvialad?
Oktoober on hea kuu, kus pöörata tähelepanu meie hõimukultuurile, veeta kultuuririkkas vaheaega ning avastada kultuuririkkust meie seltsides. Jagame lihtsaid soovitusi, mida selleks ette võtta.
> Avasta huvialasid! Erinevate huvialadega tegelemine avab uksed ja aknad ka teistesse kultuuridesse. Olgu selleks muusika, käsitöö, keele õppimine või hoopis kokkamine. Ühine tegevus toob rahvuseid kokku, ühised tegevused kogukonnas ühendavad ning võimaldavad veeta koos aega ka teiste kultuuride esindajatega. Õpi uut käsitööliiki, leia selles sarnasusi ja erinevusi. Külasta 19. oktoobril Avatud käsitöökodasid ning leia endale sobiv töötuba, loeng või hoopis huviala. Rohkem infot leia siin. Avasta teise rahvuste kööki, kuidas sinu lemmiktoitu tehakse mujal maailmas. Oleme koostööpartneritega kokku pannud õppevõimalusi, infot õpitubade, kursuste ja muude õppevõimaluste kohta. Tutvu õppevõimalustega. Milliseid õppevõimalusi soovitad neile, kes soovivad kultuuririkkusest osa saada? Kui korraldad või tead mõnda õppevõimalust, kirjuta meile 2024@integratsioon.ee.
> Külasta kultuuriseltse! Ava oma meeled ja süda uutele elamustele! 19. oktoobril avavad seltsid, käsitöötoad ja rahvamajad oma uksed kõigile huvilistele ja tutvustavad oma tegemisi võimalikele uutele seltsi liikmetele. Tartus Kammivabrikus toimub 19. oktoobril seltside kultuurimess. Messi ajal toimub seminar, kus teemadeks on kohaliku kultuuri säilimine. Kuidas jääb ellu kohalik kultuur erinevate kärbete ajastul? Analüüsitakse maakonna tasanditel toimuvat kultuurikorraldust ning saab kuulata, mis on omavalitsustel südame peal. Seminari ankruteemaks on arutelu eesti keele üle: kuidas säilitada eesti keele rikkus, et keel liialt ei lihtsustuks. Kogu seminar kantakse virtuaalselt üle sündmusega liitunud rahvamajadesse üle Eesti, kus samal ajal toimuvad sealsete, kohalike seltside esitlused ning etteasted. Rohkem infot siin. 102 rahvamaja üle Eesti on teada andnud, et avavad tänavusel Eestimaa rahvamajade nädalal oma uksed. 𝟏𝟒.-𝟐𝟎. 𝐨𝐤𝐭𝐨𝐨𝐛𝐫𝐢𝐥 ootavad rahvamajad, kultuurimajad, kogukonnamajad, vabaajakeskused Saaremaalt Narvani, Setomaalt Kihnuni, Vormsist Jõhvini avasüli kõiki huvilisi. Rohkem infot siin.
> Märka kultuuririkkust! Oktoobri koolivaheajal või ka muul ajal ringi käies pane tähele, kui kultuuririkad oleme. Oktoobris saame tõsta teadlikkust läbi näituste, raamatute ja kontsertide. Näiteks Tallinnas, Tammsaare pargis on avatud näitus “Mina, eestlane. Näitus julgetest inimestest”, kus saab tutvuda kaheksa inimese avaldatud mõtetega, kelle juured on küll kaugel, kuid kes on eri põhjustel siia elama asunud ja peavad Eestit oma koduks. Olgu need mõtted julgustuseks, maailma avastamise ja enesepeegeldamise võimaluseks kõigile. Inimene on ikka inimene. Külasta koolivaheajal muuseume, teatreid, raamatukogusid jne. Leia endale sobiv sündmus kultuurikalendrist. Lisaks on oktoobris võimalik tähistada ka ühiseid riiklikke tähtpäevi ja samas jagub meil tähtpäevi rahvuslikust pärandist ja rahvusvahelisest kalendrist.
> Uuri hõimukultuure! Kes on meie hõimurahvad, kuidas kõlab nende keel ja milline on nende meel? Teadvusta hõimurahvaste olemasolu ja seda, et räägime eri keeli, asume eri riikides ja piirkondades. Hõimurahvad on kõigil Eesti riigi rahvustel. Leia ühist ja eristuvat hõimurahvaste kultuurides, rahvariietes, lugudes, muinasjuttudest. Loe hõimurahvaste muinasjutte, uuri nende keelt ja kultuuriruumi, selleks toimuvad oktoobrikuus hõimupäevad. Hõimupäeva eel 18. oktoobril toimub konverents, kus räägitakse soome-ugri rahvaste, keeltest ja kultuuriruumist. Rohkem infot siin. Rohkem infot kõikide sündmuste kohta leiab kultuurikalendist ja https://fennougria.ee/.
Hoidke oma kultuuririkaste tegemistega meid kursis! Kirjutage 2024@integratsioon.ee. Teretulnud on tagasiside, mida meie soovitusel ette võtsite. Oodatud on ka teie enda näited, mis ühe või teise soovitusega kokku sobivad.