Sel kuul

Aprilli kuu

Räägime oma lugusid! Erinevad lood rikastavad meid 

Nagu loodus tärkab aprillikuus pärast talve taas värvilisena, püüame teisel kevadkuul taasavastada ja rääkida oma värvikirevaid lugusid, mis kokku annavad meie ühise loo – Eesti loo. Iga meie inimese lugu peegeldab aastasadu Eestimaad rikastanud kultuuride rohkust, kõik lood üheskoos loovad aga meie ühise kultuuririkkuse.

Kultuuririkkal aprillikuul tasub võtta argielus aega küsimusteks ja vastusteks, mis aitavad igaühel meist mõtestada ja jagada nii oma kui ka meie lugu. Vaatenurki on palju: enda, perekonna või kogukonna lood, kodukoha kümnendite, riigi sajandite ja maailma aastatuhandete lood. Igast vaatenurgast saab pärida ja seeläbi avastada rikastavaid teadmisi: milline on minu või meie lugu? Kes olen mina ja kes oleme meie? Kus on minu ja meie juured? Kui rikas on minu pere ja esivanemate lugu? Milliseid lugusid meenutan ja meenutame möödanikule mõeldes? Mida olen mina ja oleme meie õppinud esivanematelt? Mille poolest oleme sarnased? Mille poolest eristume? Milles peitub minu ja meie lugu? Millist lugu soovime pärandada järeltulijatele? Mida hoian ja hoiame pärandina? Milliseid lugusid räägin endast ja meist järeltulijatele?

Esitage küsimusi ja jagage vastuseid – niiviisi räägite enda ja loote meie ühist lugu.

 

Kultuuririkkuse aasta toimkonna soovitused, kuidas oma ja meie lugu rääkides kultuuririkkust tähistada:

Aita kokku panna meie ühine lugu! Jaga meiega teadmisi oma kogukonnast. Teretulnud on ennekõike tutvustus, mis sõnade ja piltide abil aitab mõista kogukonna eilset, tänast ja homset. Sama suurt huvi pakuvad ka kogukonna olulisemad tavad ja tähtpäevad, aga ka pärimused ja müüdid. Infot aitab koondada ülevaatlik ankeet, mida saab alla laadida ja seejärel täita ning meile saata. Avaldame info teema-aasta veebilehel ning sotsiaalmeedias ja toetume sellele suhtluses meediaga. Aega on aprillikuu lõpuni!

Teadmisi kogukondadest toovad ka uurimused. Kooliõpilaste avastusi toob esile õpilaste teadusfestival, kus tänavu on võistlejate hulgas ka mitmed kultuuririkkuse käsitlused. Meie teema-aasta toimkond tunnustab tublimaid. Arvatavasti võtavad kultuurilist mitmekesisust uurida ka üliõpilased ja teadlased – oleme huvitatud nende avastustest ja seepärast palume neist meile märku anda.

> Kogu vanavanemate lugusid! Meie esivanematel on jutustada aastate jagu lugusid, mis kätkevad endas nii ühe pere kui ka terve kogukonna ja lausa riigi elu muutvaid teadmisi ning kogemusi. Neis vestlustes saab koos vaadata minevikku, seeläbi aga näha tulevikku. Lihtne võimalus lugude kogumiseks on oma sugupuu koostamine, selles võib olla abiks näiteks MyHeritage või Geni.com. Rohkem lugusid aitab koguda näiteks Mälestuste raamat, kus on üle 100 küsimuse vanavanemale tema eluloo kohta. Suurepärase võimaluse esivanemate lugude kogumiseks pakub ka üleskutse Vanavanema hääl”.

> Avasta oma pere traditsioone! Heida pilk oma pere tavadele, et avastada neis erinevate põlvkondade, aga ka erinevate kultuuride põimumisi. Millistel puhkudel on teil tavaks kokku tulla? Kui säilinud on jäädvustusi varasematest kokkutulekutest, siis mis on nüüdseks minevikku jäänud ning mida te ikka ja jälle rõõmsalt teete? Kui erinevatest paikadest kokku tulete? Mil moel ühistel hetkedel koos pere minevikku vaatate (näiteks lehitsete pildialbumeid või laulate koos ammuseid palasid)? Mida igal juhul üheskoos ette võtate (näiteks mängite või matkate)? Milliseid vanavanemate kombeid lastele tutvustate? Kas on mõned esemed, mille abil saab kogu suguvõsa loo pajatada (näiteks päritud rahvariided või tass)? Millised toidud on suurema tähendusega (näiteks kartulisalat uusaasta- või sünnipäevalaual)? Kui peres on mitmest rahvusest liikmeid, siis kuidas ühendate erinevate kultuuride traditsioone? 

> Anna au pärandile! Meie kodudes korterites ja majades, hoovides ja külades, valdades ja linnades on paljut, mis kannab endas meie lugusid ja seeläbi viib edasi meie kultuuri. Nendele esemetele, ehitistele ja paikadele tähelepanu pöörates me säilitame ajaloomälu, samuti hoiame meid läbi aegade ühendavat. Hea võimaluse üheskoos pärandile au anda pakub muinsuskaitsekuu, mida veab Eesti Muinsuskaitse Selts. Samuti on juba aeg sättida ühisteks talguteks, mida korraldab taas Teeme ära!” algatus. Miks mitte võtta ette teekond mõnda muuseumi või arhiivi, et näha nüüdseks kogutud pärandit ja saada soovitusi päritu hoidmiseks. Esimest soodustab Muuseumikaart, teises on toeks ennekõike Rahvusarhiiv

Vaata millised olulised tähtpäevad on sel kuul: Kultuuririkkuse aasta kalender.

 

Hoidke oma kultuuririkaste tegemistega meid kursis! Kirjutage [email protected]. Teretulnud on tagasiside, mida meie soovitusel ette võtsite. Oodatud on ka teie enda näited, mis ühe või teise soovitusega kokku sobivad.

 

Tagasi kultuuririkkuse aasta veebilehele