Britta Saks - liituge kohanemise valdkonna uudiskirjaga

Integratsiooni Sihtasutuse ja koostööpartnerite koostöö ning avatud dialoog on olnud ning jäävad meie jaoks ülimalt oluliseks, sellest sündiski idee luua kohanemise valdkonna uudiskirja. 

Kuidas meil on läinud?

Kuigi sooviksin kohe alustada uudistega, tahan esimese uudiskirja puhul kasutada võimalust vaadata tagasi ja anda teile ülevaate senistest arengutest.

Pole saladus, et viimased aastad on Eestile rändepoliitika mõttes olnud suureks väljakutseks. Oleme pakkunud tuge ja teadmisi kõigile uutele tulijatele – nii sõjapõgenikele Ukrainast ja mujalt kui ka töö, õpingute ja pere tõttu rändajatele –, et nad saaksid Eestis edukalt alustada uut elu. Seoses sisserändajate arvu kasvuga otsustati, et kohanemisprogramm vajab uut kodu, ning 2023. aasta kevadel liikus see Kultuuriministeeriumist Integratsiooni Sihtasutuse haldusalasse.

Esimesed kaks aastat oleme keskendunud kohanemisprogrammile tugeva vundamendi rajamisele. Oleme suurendanud koolituste mahtu, välja töötanud e-õppe kursusi ja laiendanud keeleõppe võimalusi. Ainuüksi 2024. aastal osales Integratsiooni Sihtasutuse tasuta eesti keele kursustel ligi 7000 inimest – nende hulgas nii tööle või teadust tegema tulnud kui ka sõjakolletest põgenenud. Nende tegevustega jätkame ka tänavu.

Tulevased väljakutsed

Paljud teist on väljendanud soovi näha koondatud sündmuste kalendrit, kus kajastuksid  eesootavad kohanemisprogrammi kursused ja valdkonna sündmused. Oleme selle tagasiside eest väga tänulikud ning anname endast parima, et jagada asjakohast infot juba selles uudiskirjas.

Üks värskemaid ja tähtsamaid uudiseid, mida soovin teiega jagada, on hiljuti valminud kohanemise teekaart – praktiline juhend, mis sisaldab põhjalikku infot kõige olulisemate teemade kohta, millega uussisserändajad Eestisse elama tulles kokku puutuvad. Teekaart annab ülevaate 17 eluvaldkonna kohta ning käsitleb nii igapäevaelu aspekte (nagu elukoht, töötamine, tervishoid, haridus) kui ka ühiskondlikke teemasid (näiteks vaba aja veetmine, vabatahtlik tegevus).

Selle loomisel oli meie eesmärk koondada kogu vajalik info ühte kohta ja muuta see kergesti kättesaadavaks, et iga Eestisse saabuja teekond algaks sujuvalt ning ta tunneks end peagi täisväärtusliku ühiskonnaliikmena. Teekaart on kättesaadav nii eesti, inglise kui vene keeles. See on abivahend ka kõikidele, kes uussisserändajaid Eestis kohanemisel toetavad, seega usume ja loodame, et see tööriist aitab ka teid, kes te uusi elanikke nõustate.  

Ühise eesmärgi nimel

Töötame igapäevaselt selle nimel, et kohanemisvaldkonna teenused muutuksid uussisserändajatele veelgi paremini kättesaadavaks ja vastaksid nende vajadustele. Samas on oluline mõista, et kohanemine ei sünni vaid klassiruumis või veebikursusel, vaid vaja on terviklikku lähenemist, kus uutele tulijatele pakuksid ühise eesmärgi nimel tuge nii riik, omavalitsused kui kohalikud elanikud.

Olen siiralt tänulik teile teie igapäevase panuse eest ning kutsun teid üles veelgi tihedamale koostööle. Jagage julgelt infot kohanemise teekaardi ja teiste Integratsiooni Sihtasutuse teenuste kohta oma klientidega ning ärge kõhelge meie poole pöördumast oma mõtete ja soovitustega – just nõnda suudame luua veelgi paremad tingimused inimeste kohanemiseks Eestis. 

Suur aitäh teile!
Panustame koos sidusa ja sõbraliku Eesti heaks, kus igaüks tunneb end oodatuna ja hoituna! Kui leiate, et meie uudiskirja võiks saada ka teie kolleeg, siis saatke talle vorm täitmiseks. 

https://integratsioon.ee/kohanemine/uudiskiri

Britta Saks