Arvamusfestivalile kultuuririkkuse üle arutama!

Ootame teid laupäeval, 10. augustil 2024 Arvamusfestivali kultuuri alale, et nii tõsisemalt kui ka mängulisemalt arutada Eesti kultuuririkkuse üle. Selleks kaasame oma ala asjatundjaid ja varume üha teravamaks muutuvaid küsimusi, samuti pakume ühiseid tegevusi ning viime läbi ainulaadse mälumängu tänavusele kultuuririkkuse aastale kohaselt. Seda kõike koostöös Kultuuriministeeriumi, ÜRO pagulasameti, Statistikaameti ja Fenno-Ugria asutusega. Kavas on: 

10.00-11:30 Kas omavalitsused kardavad põgenikke? Pagulastel on seaduse järgi õigus samadele teenustele kui Eesti kodanikel ning on oluline tagada neile võrdne kohtlemine. Miks reaalsuses tundub töö pagulastaustaga inimestega hirmutavam kui töö kohalikega? Mis selle keeruliseks teeb ja mis aitaks luua olukorda, kus toetatud on nii pagulased kui kohalikud ametnikud? Lisaks lahenduste jagamisele proovime teha sammu tagasi ja mõtiskleda laiemalt omavalitsuste rolli üle tänases rändajate maailmas.

12.00-13.30 Milliseid inimesi Eesti vajab? Mis juhtub Eesti rahvaarvuga järgmise paarikümne aasta jooksul ning kui mitmekesiseks Eesti ühiskond läheb? Kas me jääme rahvana püsima ja oleme sealjuures ka õnnelikud ning edukad? Millist riiki me praegu üles ehitame ja mis mõjutab seda, kes meie riigis elada tahavad? Debatti juhib Statistikaameti peadirektori asetäitja Liina Osila.

14.00-15.30 Rahvus vaateaknal ja müügiletil Soome-ugri rahvuskultuuriline tegevus uues geopoliitilises olukorras. Kui folklooristumine ja turismitööstusega seotus on viis säilitada rahvuskultuure, kas peaks selliseid arenguid heaks kiitma, või peaks neid hoopis taunima? Kas traditsioonide elustamine vaid eksponeerimise või müügiedenduse eesmärgil on just see abinõu, mis aitab neil ikkagi säilida kasvõi kaubastatud kommetena? Arutelu juhib Fenno-Ugria asutuse direktor Barbi Pilvre.

16.00-16.30 Kas kultuuririkkus on Eestile kasulik? Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Eda Silberg debateerib peagi selguva oponendiga kultuuririkkuse mõju üle Eesti riigile ja ühiskonnale. Debatti juhib Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooninõunik Hannus Luure.

16.30-17.30 Mis teeb eestimaalase eestlaseks? Eesti ja teiste Eestis elavate rahvuste kogukondade esindajad panevad pead kokku, et jõuda suuremale selgusele küsimuses, mis justkui nähtamatult lõimumisega kaasas käib. Arutelu juhib ajakirjanik Pavel Ivanov.

18.00-19.30 Kultuuririkkuse mälumäng Igaüks saab panna proovile oma teadmised Eesti kultuuririkkusest. Seejärel avaneb võimalus kaasa elada tuntud ja armastatud kaasmaalastele, kes samal teemal mõõtu võtavad. Teadmisi kontrollib Andres Kaarmann. Parimatele auhinnad!

Lisaks pakume võimalusi saada osa kultuuririkkusest erinevates kaasahaaravates tegevustes.

Põhjalikum kava on saadaval Arvamusfestivali veebilehel ja kultuuri ala sotsiaalmeedias.

Arvamusfestivalil osalemist kaasrahastab Euroopa Liit.

Näeme Paides!

kultuuririkkus