Kodakondsuse omandamine
Kodakondsuseksam
Eesti kodakondsuse taotlemiseks tuleb sooritada lisaks eesti keele oskuse eksamile ka Eesti Vabariigi põhiseaduse ja kodakondsuse seaduse tundmise eksam ehk kodakondsuseksam.
Pakume võimaluse ette valmistuda kodakondsuseksamiks tasuta koolitustel. Selleks soovitame tutvuda järgneva infoga:
Kellele on mõeldud põhiseaduse ja kodakondsuse seaduse tundmise koolitused?
Eesti Vabariigi põhiseaduse ja kodakondsuse seaduse tundmise koolituse eesmärk on toetada erineva keele- ja kultuuritaustaga inimesi teadmistega, mis on vajalikud Eesti kodakondsuse omandamiseks ettenähtud eksami sooritamiseks.
Koolitusel omandatakse ja kinnistatakse teadmisi Eesti kodakondsusest, põhiseadusest ning muudest õigusaktidest. Koolituse läbimine aitab teadvustada Eesti kodanikuks saamist ja olemist, mistõttu muutub kodakondsuse taotlemise teekond sujuvamaks.
Kuidas saab koolitust läbida?
Koolituse kestus on 18 akadeemilist tundi. Koolitused toimuvad gruppides kontaktõppena suuremates eksamipunktide linnades nagu Tallinn ja Narva (vajadusel ka teistes linnades) ning veebis üle Eesti. Koolituste ajakava koostatakse arvestades Haridus- ja Noorteameti (HARNO) poolt korraldatavate eksamite toimumise kuupäevi.
Ühe õppegrupi suurus on umbes kuni 16 koolitatavat. Õppetöö toimub eesti keeles ning osalemiseks on vajalik vähemalt A2 eesti keele tase. Koolitustele registreerimine toimub Integratsiooni Sihtasutuse iseteeninduses. Koolitusel saab osaleda ja ka läbida ainult ühe korra.
Kust leida infot koolituste kohta, millele on võimalik registreeruda?
Hetkel ei ole 2025. aasta koolituste algus veel kindlaks määratud. Oodatav koolituste algus on suvi 2025. Uute koolitusvõimaluste avanemisest teavitame oma veebilehel ja iseteeninduses.
Kuidas on võimalik koolitusele registreeruda?
Osalejate registreerimine toimub läbi meie iseteeninduse. Võimalusest liituda sobiva õpperühmaga anname teada e-kirja teel, mida saadame iseteeninduses märgitud e-posti aadressile. Vabade kohtade olemasolul on võimalik ka iseseisvalt sobivale koolitusele registreeruda.
Mis tõendab koolituse läbimist?
Koolitaja väljastab tunnistuse kursuse lõpetamise kohta tingimusel, et õppetöö on läbitud vähemalt 14 akadeemilise tunni ulatuses ja proovieksam on edukalt sooritatud.
Kuidas sooritada kodakondsuseksami?
Kodakondsuseksami ja sellele eelnevaid konsultatsioone korraldab Haridus- ja Noorteamet (HARNO). Ameti veebilehelt leiate täpse info eksami sooritamise tingimuste, samuti toimumise aegade ja registreerumise kohta.
Milliseid materjale kasutada kodakondsuseksamiks ettevalmistumisel?
Koolitusel kasutatakse kaasaegseid õppematerjale, mis toetavad koolituse eesmärgi saavutamist. Koolitaja tagab igale koolitatavale koolitusel kasutatavad õppematerjalid ja -vahendid tasuta.
Heaks toeks on ka veebipõhine mäng, mis käsitleb kodakondsuseksami teemasid küsimuste ja vastuste vormis ning sisaldab vastavaid selgitusi. Mäng on kasutatav kolmes keeles meie sihtasutuse veebilehel.
Koolitusi viime läbi Euroopa Liidu 2021–2027 ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondide toel ja kultuuriministri 15.03.2023 käskkirja nr 80 „Eesti ühiskonnas lõimumist, sealhulgas kohanemist toetavate tegevuste elluviimiseks toetuse andmise tingimused“ projekti nr 2021-2027.4.07.23-0006 raames.